FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie :: Rejestracja :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj
STOPNIE WOJSKOWE :D
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Witam!Na Forum Klanu WP Strona Główna -> Awanse i Degradacje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:33, 08 Mar 2007    Temat postu: STOPNIE WOJSKOWE :D

Szeregowy (do 1976 roku - szeregowiec) - najniższy stopień wojskowy, jaki bez szczególnego nadania otrzymują poborowi powołani po raz pierwszy do czynnej służby wojskowej z dniem stawienia się do służby, ochotnicy oraz osoby przeniesione do rezerwy bez odbycia służby wojskowej – z dniem przeniesienia do rezerwy.

Odpowiednikiem szeregowego w innych rodzajach wojsk jest (był) stopień:

kanonier - w artylerii
ułan - w kawalerii
saper - w wojskach inżynieryjnych
marynarz - w marynarce wojennej



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:34, 08 Mar 2007    Temat postu: KAPRAL

Kapral – (od wł. caporale – dowódca) w Wojsku Polskim najniższy stopień wojskowy w korpusie podoficerskim. Podoficer o tym stopniu w WP pełni najczęściej służbę na stanowisku dowódcy drużyny (działonu, załogi, obsługi, radiostacji). W Marynarce Wojennej odpowiednikiem stopnia kaprala jest mat. W okresie II RP stopień kaprala był przewidziany zarówno dla podoficerów zasadniczej służby wojskowej (w tym nadterminowej) jak i dla podoficerów zawodowych. W LWP oraz w WP do 2004 r. był to stopień przewidziany wyłącznie dla podoficerów zsw (w tym nadterminowych). Obecnie kapral jest żołnierzem zawodowym. Symbolika stopnia to dwie poziome belki. W skali stopni wojskowych armii NATO odpowiada randze: OR-03.

Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/Kapral"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:37, 08 Mar 2007    Temat postu: SIERŻANT

Sierżant - stopień wojskowy stosowany także w niektórych innych formacjach zmilitaryzowanych, np. w policji. W polskim wojsku zaliczany do wyższych stopni podoficerskich, następujący bezpośrednio po plutonowym. Następny, wyższy stopień nosi nazwę starszy sierżant.


Feldwebel
sergeant

sergeant
Stopień sierżanta w polskiej artylerii oraz w straży pożarnej ma nazwę ogniomistrz, w marynarce wojennej - bosman, a w kawalerii i żandarmerii - wachmistrz. W policji i straży więziennej stopień ten nosi nazwę odpowiednio sierżanta policji i sierżanta straży więziennej, natomiast w Straży Ochrony Kolei - przodownika.

W armiach NATO stopnie sierżanta (ang. sergeant, niem. Feldwebel, fr. sergent, hiszp. sargento) mają oznaczenie kodowe OR-5, OR-6 lub OR-7 (w Wojsku Polskim - OR-6).

Tradycyjną oznaką sierżanta w Wojsku Polskim, jest tzw. "krokiewka", czyli rzymska cyfra pięć (inaczej mówiąc - litera V). Podobnie wygląda to oznaczenie w Bundeswehrze, natomiast w innych armiach często oznacza się ten stopień trzema takimi "krokiewkami", podczas gdy pojedyncza oznacza często żołnierza w stopniu równorzędnym do polskiego starszego szeregowego.

W Wojsku Polskim stopień sierżanta wprowadził pierwszy w XVIII w. Jan Henryk Dąbrowski w swoich Legionach we Włoszech. Używany był także w okresie pomiędzy I a II wojną światową, w polskich oddziałach podczas II wojny, i potem w armii PRL. W latach 1967-2004 nadawane były jeszcze - oprócz stopnia starszego sierżanta - dwa jeszcze wyższe stopnie: sierżanta sztabowego i starszego sierżanta sztabowego, a od 1989 jeszcze jeden stopień bezpośrednio niższy - starszego plutonowego. Wszystkie one zostały zniesione 1 lipca 2004 zgodnie z ustanowieniem stopni wojskowych w art. 158 ust. 1 i 2 (zastrz. 2a) Ustawy z 11 września 2003 o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750), ale przejściowo zachowane do 31 grudnia 2006.




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:40, 08 Mar 2007    Temat postu: CHORĄŻY

Chorąży - w średniowiecznej Polsce rycerz trzymający chorągiew - znak swojego oddziału, księcia lub ziemi (stąd jego nazwa).

Później był to urzędnik podporządkowany kasztelanowi. W jego kompetencji leżało przygotowanie rycerstwa podczas pospolitego ruszenia i przyprowadzenie go do kasztelana. Po zjednoczeniu państwa był to niższy urząd ziemski. Dodatkową funkcją chorążego (tylko w Wielkopolsce i tylko do przełomu XV/XVI w.) był udział w sądzie ziemskim.


--------------------------------------------------------------------------------

Chorąży - współcześnie nazwa stopnia w korpusie podoficerskim (do 2004 roku w osobnym korpusie chorążych), wyższy od młodszego chorążego, a niższy od starszego chorążego.

W wieku XVIII i w latach 1919-1923 oraz 1944-1957 w LWP stopień chorążego był najniższym stopniem oficerskim. Chorążowie w służbie mieli prawa oficerów, ale nie mieli praw do sądu honorowego i towarzyskich (nie dotyczy LWP) w Wojsku Polskim. Od roku 1923 stopień w likwidacji, chorążowie zrównani zostali w prawach z podoficerami (w korpusie podoficerskim); od 1944 roku stopień ponownie w użyciu.

Korpus chorążych - nazwa korpusu osobowego żołnierzy w Wojsku Polskim, istniejącego w latach 1963-2004, wyższego niż korpus podoficerów, a niższego niż oficerski. Korpus ten wprowadzono w 1963, rozbudowano pod względem hierarchii w 1967 r. i w 1996r., a w lipcu 2004 ponownie go zniesiono jako osobny korpus, natomiast żołnierzy noszących stopnie chorążych włączono do podoficerów starszych. W chwili wprowadzenia tego korpusu, żołnierze zawodowi będący jego członkami powinni legitymować wykszałceniem średnim maturalnym. Praktycznie chorążowie byli wysoko wykwalifikowanymi technikami.

Decyzją polityków, którzy motywowali swe postępowanie brakiem chorążych w armiach zarówno NATO jak i innych, korpus chorążych zlikwidowano, wcielając go w korpus podoficerów. Spowodować miała widoczną zmianę proporcji między oficerami, chorążymi i podoficerami. Decyzja ta krytykowana jest m.in. za to, że zdaniem niektórych zainteresowanych wielu chorążym zamknięto możliwość podnoszenia kwalifikacji i wykształcenia, gdyż w myśl tej decyzji to oficerowie mają być odpowiedzialni za planowanie i proces decyzyjny, podoficerowie zaś za wykonywanie poleceń.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:43, 08 Mar 2007    Temat postu: PORUCZNIK

Porucznik
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Aktualne oznaczenie stopnia
Wojska Lądowe

rogatywka

pagon

kurtka nieprzemakalna
Oznaczenie stopnia
do 1952

pagon
Oficerski stopień wojskowy, występujący w większości armii świata. W Wojsku Polskim zaliczany jest do korpusu oficerów młodszych. Polski oficer w stopniu porucznika na naramiennikach nosi trzy gwiazdki (od czasu sowietyzacji Wojska Polskiego pod koniec lat czterdziestych).

Oznaczenie stopnia na czapce garnizonowej lub rogatywce składa się z wąskiego galonu umieszczonego na całej długości łuku daszka oraz z trzech gwiazdek umieszczonych na środku otoku.

Natomiast na berecie i furażerce oznaka stopnia składa się z jednej belki i trzech gwiazdek.

Obecnie w WP zawodowi oficerowie posiadający stopień porucznika głównie pełnią służbę na stanowiskach szefów i oficerów sekcji sztabów batalionów. Są to stanowiska które przygotowują do objęcia stanowiska dowódcy kompanii (przewidziane dla kapitanów).




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:44, 08 Mar 2007    Temat postu: KAPITAN

Kapitan – termin pochodzi z łac. capitaneus ("zwierzchnik"), od caput ("głowa").

to oficerski stopień wojskowy - najwyższy z korpusu oficerów młodszych. W okresie międzywojennym był natomiast zaliczany do korpusu oficerów starszych. W Wojsku Polskim, podobnie jak w większości armii, stopień kapitana jest pomiędzy porucznikiem a majorem. Odpowiednikiem stopnia kapitana w kawalerii był rotmistrz. Obecnie w Wojsku Polskim głównym stanowiskiem dla oficera w stopniu kapitana jest dowódca kompanii, stopień kapitana przypisany jest również do takich stanowisk jak m.in.: szef sztabu batalionu, oficer sekcji sztabu pułku i brygady, oficerowie wydziałów i inne stanowiska sztabowe.
Czwartą gwiazdę dodano pod koniec lat czterdziestych (od czasu sowietyzacji Wojska Polskiego).
dowódca jednostki pływającej w marynarce handlowej: kapitan żeglugi wielkiej
urzędnik państwowy zarządzający kapitanatem portu: kapitan portu
dowódca załogi samolotu (cywilnego)
oficer Państwowej Straży Pożarnej lub
główny zawodnik drużyny sportowej


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:46, 08 Mar 2007    Temat postu: MAJOR

Major - stopień oficerski używany w armiach wielu krajów. W wojsku polskim jest to stopień niższy od podpułkownika, wyższy od kapitana. Major wchodzi w skład korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – w skład korpusu oficerów sztabowych. Odpowiednikiem majora w marynarce wojennej jest komandor podporucznik.

Polski oficer w stopniu majora na naramiennikach nosi dwie belki i gwiazdkę. Oznaczenie stopnia na czapce garnizonowej składa się z dwóch wąskich galonów umieszczonych na całej długości łuku daszka oraz z jednej gwiazdki umieszczonej na środku otoku.

W Armii Rosyjskiej (carskiej) nie było stopnia majora (zlikwidowano go w 1884). Kapitan od razu awansował do stopnia podpułkownika.

Obecnie w Wojsku Polskim dla oficera w stopniu majora przewidziane są między innymi stanowiska: zastępców dowódców batalionów, szefów sekcji oddziałów (pułk, brygada) oraz oficerów wydziałów w sztabach wyższych szczebli.

Etymologia słowa - śrdw.łac. major domus dosł. 'zarządca domu'; późn.łac. maioratus 'wyższość' od łac. maior 'większy; starszy' od magnus.



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:48, 08 Mar 2007    Temat postu: PUŁKOWNIK

Pułkownik - stopień oficerski w armii. W WP jest to najwyższy stopień korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości armii po stopniu pułkownika są już stopnie generalskie.

Obecnie w Wojsku Polskim oficerowie w stopniu pułkownika pełnią najczęściej służbę na stanowiskach: dowódcy pułku i niektórych brygad, szefów oddziałów sztabów różnych szczebli.

Oznaczeniem stopnia w Wojsku Polskim są dwie belki i trzy gwiazdki. W Marynarce Wojennej odpowiada mu stopień komandora


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:50, 08 Mar 2007    Temat postu: GENERAŁ

Generał (łac. generalis - główny, nadrzędny) - stopień wojskowy.

Wprowadzony do obiegu w XVI wieku we Francji. W Polsce od XVII wieku, początkowo jako stopień dowódczy wojsk zaciężnych, później także na oznaczenie dowódców artylerii

Generał – początkowo dowódca określonego rodzaju wojsk:

Generał artylerii (łac. generalis artileriae magister) ustanowiony przez Władysława IV dla Korony w 1637 r., dla Litwy w 1638 r. Początkowo powoływany na czas określonej wojny istniał już w XVI wieku, po raz pierwszy w bitwie pod Obertynem w 1531 r. zw. starszym nad armatą. W 1539 r. dowództwo artylerii powierzono hetmanowi polnemu, również w tym czasie niestałemu, potem jednak powrócono do pierwotnej koncepcji generała artylerii. Podczas konfederacji gołąbskiej domagano się kadencji dwuletniej dla generała artylerii, jednak urząd pozostał dożywotni. Generał artylerii podlegał hetmanowi wielkiemu, a od 1775 r. Departamentowi Wojskowemu Rady Nieustającej. Zwierzchnik wszystkich zbrojowni i arsenałów, prochowni i odlewni dział (ludwisarni), odpowiedzialny za zaopatrzenie armii i arsenałów w armaty, proch, amunicję, rejestry zaopatrzenia, organizowanie zaprzęgów i taboru artylerii oraz szkolenie artylerzystów. W czasie wojny nierzadko zlecano mu dowództwo innej broni, samodzielnych grup wojska albo członków szyku marszowego lub bojowego. Dysponował funduszem, z którego rozliczał się przed hetmanem. Generał koronny z wydatków wyliczał się też na każdym sejmie, litewski od 1717 r. przedkładał rachunki Trybunałowi Radomskiemu. Nie obejmowały generałów incompatibilitates, nie mogli jedynie sprawować innego urzędu wojskowego. Podwładnymi generała artylerii byli cejgmistrze.
Generał piechoty pojawił się w latach 1651-1656.
Generałowie inspektorzy – dla ogólnego dozoru jazdy i piechoty: dwóch dla Korony i dwóch dla Litwy, mianowani przez hetmana wielkiego, który wyznaczał im pensję. Pojawili się w pierwszej połowie XVIII wieku za panowania Augusta III. Zadaniem generałów inspektorów były objazdowe wizytacje wszystkich pułków i składanie raportów hetmanowi. Od 1775 r. podlegali Departamentowi Wojskowemu Rady Nieustającej, który zniósł wprawdzie generała litewskiego, lecz pozostałych podniósł w hierarchii przed generałów artylerii i wprowadzając ich do swych sądów.
Generał prowiantmagister (lata 70. XVII wieku).
Generał chirurg wojskowy (początkowo urząd niestały, lata 70. XVII wieku)
Generał audytor (1673 r. – doradca hetmana w sprawach sądowych dla wojsk cudzoziemskiego autoramentu.
Generał – dowódca wyższych jednostek wojskowych, początkowo w cudzoziemskim autoramencie, najpierw w piechocie i dragonii:

generał majorowie
generałowie lejtnanci (od końca XVII w.) starsi od generał majorów.
W czasach stanisławowskich generałowie lejtnanci byli dowódcami dywizji, a generał majorowie ich zastępcami, zaś dowódcy brygad kawalerii narodowej – brygadierzy – zostali zrównani z generał majorami. Istnieli też generał majorowie ziemiańscy, którzy dowodzili pospolitym ruszeniem swojej ziemi (powiatu).

W 1790 r. wraz z ożywieniem urzędu pisarzy polnych otrzymali oni stopień generała lejtnanta, najwyższy z wówczas istniejących.

Członkami sztabu generalnego w dobie I Rzeczypospolitej byli ludzie sprawujący następujące urzędy wojskowe (odpowiadające częściowo funkcji generała): hetman wielki koronny, hetman wielki litewski, hetman polny koronny, hetman polny litewski, strażnik wielki koronny i strażnik wielki litewski, strażnik polny koronny i strażnik polny litewski, pisarz polny koronny i pisarz polny litewski, oboźny wielki koronny i oboźny wielki litewski, oboźny polny koronny i oboźny polny litewski oraz regimentarze.

Poza wojskowością pojęcia generał w dobie Rzeczypospolitej szlacheckiej używano także na określenie instytucji i urzędów cywilnych.


Generał w okresie zaborów [edytuj]
W okresie Księstwa Warszawskiego istnieli generałowie dywizji i generałowie brygady dowodzący jednostkami (dywizje, brygady) złożonymi z jednego rodzaju wojska.

W Królestwie Polskim funkcjonował ponadto stopień generała broni, przy czym generał jazdy był starszy od generała piechoty (nie było generała artylerii).
We współczesnym Wojsku Polskim [edytuj]
We współczesnym Wojsku Polskim istnieją cztery stopnie generalskie w wojskach lądowych i lotnictwie, przeznaczone dla najwyższych dowódców z tych korpusów osobowych:

generał (dawniej generał armii)
generał broni
generał dywizji
generał brygady

W marynarce wojennej odpowiadają im stopnie admiralskie.

Insygniami generała są gwiazdki na pagonach (odpowiednio od jednej do czterech) i wężyk generalski (tak na pagonach, jak i na otoku), lampasy na spodniach, a także proporczyk generalski.

Obecnie w Wojsku Polskim służy około 100 generałów.




Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:52, 08 Mar 2007    Temat postu: MUNDUR

Mundur majora Wojska Polskiego - widać umiejscowienie oznak stopnia wojskowego na pagonach oraz na berecie


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 13:57, 08 Mar 2007    Temat postu: GODŁO



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Gen.Chris




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 115
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: STALOWA WOLA

PostWysłany: Czw 14:33, 08 Mar 2007    Temat postu:

Stopień wojskowy Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj

Mundur majora Wojska Polskiego - widać umiejscowienie oznak stopnia wojskowego na pagonach oraz na berecieStopnie wojskowe - są tytułami żołnierzy oznaczającymi miejsce danego żołnierza w hierarchii wojskowej oraz warunkują zajmowanie stanowiska służbowego o określonym stopniu etatowym. Stopnie wojskowe mają swoje oznaki składające się najczęściej z gwiazdek, tzw. diamentów, belek i krokiewek. Oznaki stopni umieszcza się na mundurze. W Wojsku Polskim oznaki stopni nosi się na naramiennikach, nakryciu głowy (czapce garnizonowej, berecie czy furażerce), rękawach mundurów (w Marynarce Wojennej) lub na lewej piersi kurtki mundurowej. Hierarchia stopni w wojsku często bywa powielana w innych służbach mundurowych danego kraju (policji, służbach granicznych, straży pożarnej, służbie więziennej itp.); w Polsce także w BOR.

Marszałek Polski [edytuj]
Najwyższy stopień wojskowy dla całości Sił Zbrojnych RP. Na stopień ten mianuje Prezydent RP na wniosek Ministra Obrony Narodowej generała albo admirała za szczególne zasługi dla Sił Zbrojnych. Ostatnim żyjącym (nie ostatnim mianowanym) Marszałkiem Polski był Michał Rola-Żymierski; obecnie żaden żołnierz nie nosi stopnia marszałka. Zwyczajowo powołuje się marszałków jedynie podczas wojny lub w obliczu zagrożenia wojną.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
killer




Dołączył: 24 Lut 2007
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sokołowsko

PostWysłany: Czw 18:09, 08 Mar 2007    Temat postu:

Ja już jestem Płk. - pułkownikem i się bardzo ciesze Very HappyVery Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
-=WP=-Mjr.Pavlov




Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ŻYRARDÓW

PostWysłany: Czw 19:20, 08 Mar 2007    Temat postu:

ahahha MOJ tata to zawodowy wojak jest juz tak jak ja w codzie majorem

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Davies




Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Lubawka

PostWysłany: Czw 19:22, 08 Mar 2007    Temat postu:

bycie majorem to fajna sprawa!!!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Witam!Na Forum Klanu WP Strona Główna -> Awanse i Degradacje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Army Design by mfs9 - Strik9
Regulamin